Haber

Cumhurbaşkanlığı Adayı Kılıçdaroğlu Çanakkale’de: “Biz Bu Ülkenin Çıkarları İçin Tek Adam Rejimine Karşıyız. Ulusal Kurtuluş Savaşını Bir Bir Yürüten Bir Ülke…

*Haber: ÇAĞATAN AKYOL – Kamera: ADEM KARABAYIR*

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çanakkale ‘Ayrıca; Ulusal Buluşma programında” Çanakkale‘Geçilmez’ kılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve orada yatan binlerce şehidimiz. Çanakkale Milli Mücadelemizin önsözüdür… Yedi düve geldi, bir tek gemi, tek bir düşman askeri Çanakkale Boğazı’nı geçemedi. 3 yıl sonra düşman gemileri tek kurşun atılmadan Çanakkale Boğazı’nı geçerek Dolmabahçe’ye demirledi. Tek bir adama, tek bir insana verilen yetki; Ülkeyi ne hale getireceğini bilesiniz diye bunu size anlattım. Milli Mücadele’yi vereceksin, Çanakkale önsözü olacak. Ama biri çıkıp ‘Antlaşmayı imzaladım, hepiniz Çanakkale’yi geçip İstanbul’u işgal edebilirsiniz’ diyor. Gelip işgal ettiler. Bu yüzden tek adam rejimine karşıyız. Biz bu ülkenin çıkarları için tek adam rejimine karşıyız. Milli Mücadele veren bir ülke tek bir kişiye teslim edilemez, bu yüzden karşıyız” dedi.

CHP Genel Başkanı, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu; Çanakkale’de düzenlenen Milli Buluşma programında konuştu.

Konuşması sırasında sık sık; “Halkın ümidi Kılıçdaroğlu”, “Güç”, “Başkan Kılıçdaroğlu”, “Milletin gururu Kılıçdaroğlu” sloganları atan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“SÖZ SÖZ SİZE ÇANAKKALE, GÜÇ OLACAĞIZ: Yağmur yağıyor, güzel yağmur. doğurgan ol Konuşuyorum. Sözüm sana Çanakkale, iktidarda olacağız, iktidarda olacağız. Sözüm sana Çanakkale; Bu ülkeye barış ve huzur getireceğim. Sözüm sana Çanakkale… Keyifli bir atmosfer içindeyiz. Yağmur çiseliyor. Yağmur altında uzun süre kalmana kalbim izin vermiyor. Ama şunu bilmenizi isterim ki, bu ülkeye gerçekten gerçek demokrasiyi getireceğiz. Hakikaten bu ülkede hiçbir çocuk aç yatmayacak, bu ülkeye barış, iş ve aşı getireceğiz. Hiçbir anne ‘Çocuğumun beslenme çantasına ne koyacağım’ diye sormaz. düşünmeyecek. Suyunu, sütünü, yemeğini yiyecek, okulda arkadaşlarıyla sosyalleşecek. Hiçbir anne çocuğunu okula göndermeyi düşünmez.”

Emeklilerin bayram ikramiyesinin 15 bin lira olarak banka hesaplarına yatırılacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Yapamaz diyorlar değil mi? ‘Taciz ediyorsun’ diyorlar değil mi? Bilmiyorum Kemal Bey, Kemal Bey söz verse mutlaka verirdi, ‘Parayı nereden bulacaksınız’ diyorlardı. Mecbur kaldılar, biz vereceğiz. Emekliye hak ettiği bayram ikramiyesini vereceğiz. Torunları çocukları ile barışık emekli ikramiyesini alacaklar. Hiçbir aileye yoksulluk sınırının altında gelir getirmesine izin vermeyeceğim. Her ailenin asgari gelir garantisi. Sözüm olsun, birlikte kazanacağız” dedi. Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“SİZİN HAYALLERİNİZ KEMAL BEYİN HEDEFİ OLACAK: Gençler… En büyük şikayetinizin torpido olduğunu biliyorum. Hakkınızın sizden alındığını da biliyorum. Ama sana söz veriyorum. Devlette liyakat sağlayacak, sözlü sınavı kaldıracağız. KPSS’den ne aldıysan onu atarız. Sevgili gençler merak etmeyin. Aşınız sizin işiniz olacak. İşiniz için her türlü çabayı göstereceğiz. Size bir sözüm var, hayalleriniz Kemal Bey’in hedefi olacak.

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİYLE GÖRÜŞECEĞİM: Atama bekleyen öğretmenler, atama bekleyen sağlıkçılar, atama bekleyen teknik elemanlar… Hepsini çözeceğim. bir sözüm var Burada tekrar edeyim. Cumhuriyetin 100. yılında 100 bin öğretmen ataması yapacağız. Tüm köylerde okulları yeniden açacağız. Ferhat ile Şirin nasıl tanışmışsa ben de öğretmenle öğrenciyi buluşturacağım. Hiçbir anne baba çocuğumu şehirdeki okula göndermek için köyünden ayrılmayacak.

BEN KEMAL’İM GELECEĞİM: Tarımın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Günde en az 2-3 kez yemek yemeliyiz. Dışarıdan buğday, arpa, yulaf, yem, gübre alıyorsanız; utanmaları gerekir. Hepsini Türkiye’de üreteceğiz. Hiçbir çiftçiyi, üreticiyi tarlaya, toprağa rencide etmeyeceğiz. Kemal diyorum, geliyorum. Endişelenme, geleceğiz. Ben geleceğim Kemal Türkiye’nin bütün sorunlarını birlikte çözeceğiz.

İki belediye başkanımızı dinlediniz. Bunlardan biri de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş. Diğeri ise Avrupa’nın en büyük metropolü İstanbul’un Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu. Birlikte yola çıktık. Göreceksiniz, Cumhurbaşkanlığı görevine geldikleri zaman ayrım gözetmeden illerine ve tüm belediyelere nasıl hizmet edeceklerini gösterecekler. Biz beraberiz, beraberiz, beraber mücadele edeceğiz. Birlikte çalışmak güçtür. Kuvvet demektir. Güçlü irade demektir. Bundan emin olmanı istiyorum.

TEK ADAM REJİMİNE KARŞIYIZ: Çanakkale, burayı iyi dinle. Çanakkale’deyiz, Çanakkale’nin tarihimizde ne kadar değerli olduğunu ikiniz de biliyorsunuz. Çanakkale’yi geçilmez kılan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve orada yatan binlerce şehidimiz. Çanakkale Milli Mücadelemizin de önsözüdür. Çanakkale Savaşı, Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğini pekiştirdiği bir savaştır. 1915 Çanakkale’yi geçilmez kıldılar. Yedi düve geldi ama tek bir gemi, tek bir düşman askeri bile Çanakkale Boğazı’nı geçemedi. O zamandan bu yana 3 yıl geçti. Yıl 1918. 3 yıl sonra düşman gemileri tek kurşun atılmadan Çanakkale Boğazı’nı geçerek Dolmabahçe’ye demirlediler. Tek bir adama, tek bir insana verilen yetki; Ülkeyi ne hale getireceğini bilesiniz diye bunu size anlattım. Milli Mücadele’yi vereceksin, Çanakkale önsözü olacak. Önce sen savaşacaksın. Binlerce çocuğumuz orada sarılarak yatıyor. Ayrımcılığın ne olduğunu kimse bilmiyor. Sarılıyorlar, kavga ediyorlar. Ama biri çıkıp ‘Antlaşmayı imzaladım, hepiniz Çanakkale’yi geçip İstanbul’u işgal edebilirsiniz’ diyor. Gelip işgal ettiler. Bu yüzden tek adam rejimine karşıyız. Biz bu ülkenin çıkarları için tek adam rejimine karşıyız. Ulusal Kurtuluş Savaşı veren bir ülke tek bir kişiye teslim edilemez, bu yüzden buna karşıyız.

TERÖR ÖRGÜTÜNDEN KAÇIRDILAR: Bazen bizi suçluyorlar değil mi? Vay teröristler, bunlar, bunlar. Bunu herkesin çok iyi bilmesi lazım… CHP’nin 2 kırmızı çizgisi var. Bayrağımız ve ülkemiz. Ama onlar tek adam rejimi; Ne yaptıklarını çok iyi biliyorum. Bakın gençler burayı iyi dinleyin. Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdılar. Burası Suriye sınırları içinde bulunan Süleyman Şah Türbesidir. 10 bin dönümlük bir alan. Terör örgütünden kaçtılar, bayrağımızı indirdiler, vatanlarını terk ettiler. Bunu yapanlar asla milliyetçi olamazlar. Bunu yapanlar asla vatansever olamazlar. Benim bu millete bir sözüm var. Allah razı olsun sizlerin oylarıyla iktidara geldiğimizde göreceksiniz Süleyman Şah’ın türbesini tekrar vatanımıza alıp bayrağımızı oraya dikeceğiz. Bizim milliyetçiliğimiz onlarınki gibi değil, lafta da değil. Milliyetçiliğimizi öğrenmek isterlerse rahmetli Ecevit’e bakarlar. Akdeniz’de, Beşparmak Dağları’nda milliyetçiliğimizin nasıl olduğunu zaten herkes biliyor.

HASTANESİ OLMAYAN TEK ORDU ORDUMUZ: Ordumuz dünyada hastanesi olmayan tek ordudur. Hastanelerini ellerinden aldılar. Bir ordunun hastanesi yoksa ciddi bir sorun vardır. GATA’yı elinden aldılar, askeri hastaneleri kapattılar. Bir hafta içinde GATA’yı açacağız, askeri hastaneler açacağız, şanlı ordumuza teslim edeceğiz.

KİMLERE HİZMET ETTİKLERİNİ TAM OLARAK BİLİYORUM: Biz onlar gibi değiliz. Ordumuzun bu coğrafyada ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Ne yaptıklarını çok iyi biliyorum. Kime hizmet ettiklerini çok iyi biliyorum. Ama merak etmeyin ama asla, asla bugün ayın 14’ünde işim var, sandığa gidip gitmeyeceğimi düşünmeyin. Sandığa gidin, oy verin ve oyunu alın. Bir şeyden emin olun, tüm sandıkların icabına bakacağız. Merak etme.

ONLAR İKİLİ OLUŞTURUR, BİZ BİR OLACAĞIZ: Kırsalda çalışan gençler ve kadınlar… Unutmasınlar… SGK primlerini devlet olarak biz ödeyeceğiz. Toprakta çalışıp üretiyor musunuz? Kazanacaksın. Kazanırsan Türkiye kazanır. Kazanırsan buğday ithal etmeyeceğiz. Sana parayı vereceğiz. Kazanacak ve üreteceksin. Devlet olarak sosyal güvenlik priminizi biz ödeyeceğiz. Onun için bu ülkeye yeni bir iklim getireceğiz. Yeni bir iklimin özelliği, sokakta karşılaştığımız insanlara tanımasak da selam vermeyi ihmal etmeyeceğimizdir. Kucaklaşacağız; Ayrılmadık, ayrılmayacağız. Onlar ayırmaya çalışıyor, ayırmayacağız. Dualite yaratırlar, biz bir oluruz. Vatanımızda bayrağımız altında bir olacağız. Bakın hala ne yapacaklarını söylemediler, biz ne yapacağımızı biliyoruz. Neyi ve nasıl yapacağımızı biliyoruz.

BAŞKANLIK UÇAKLARINI SATACAĞIM: İklim değişikliği var. Yaz aylarında Akdeniz havzasında önemli orman yangınları meydana gelebilir. Bunun için yangınları söndürecek uçaklara ihtiyacımız var. Türk Hava Kurumu’nun da bunu yeterince yapamadığını ve yapmadığını da çok iyi biliyoruz. Sana söz veriyorum. 16 Cumhurbaşkanlığı uçağı satacağım, itfaiye uçağı alacağım. Lükse ihtiyacımız yok.

Başkan dediğin; Mütevazı, kendi insanını düşünüyor, Türkiye’deki parasını yandaşları aracılığıyla Amerika’ya göndermiyor. Bir parantez açıp şunu söyleyeyim: Amerika’ya, İngiltere’ye gönderdikleri bütün paraları getirip bu millete vereceğim. Beş kişilik çeteler beni istemiyor. Beş kişilik çeteler engellemek istiyor. Beşli çeteler ‘Aman Kılıçdaroğlu olmayın’ diyor. Sözüm sana, sözüm Çanakkale’ye. Beş kişilik bir çete değil, beş bin kişilik bir çete de olsa yiyenden hesap soracağım. Kimse endişelenmesin. Fakirden ve fakirden hesap soracağım. Beş kişilik çeteler, hazırlıklı olun. ‘Efendim malımızı, malımızı, paramızı yurt dışına gönderdik, Kılıçdaroğlu onu getiremez.’ getireceğim, getireceğim. O parayı son kuruşuna kadar getireceğim ve bu millete vereceğim.

GÖREVİNİZ İNSANLARI İKNA ETMEK VE İNSANLARA ULAŞTIRMAK: ‘Efendim nasıl çalışalım’ diyorlar. Çok basit. Geçmişte AK Parti’ye ve diğer partilere oy veren vatandaşlarımızı kırmadan, dökmeden ikna edebilirseniz. ‘Ülke böyle ve düzeltilmesi gerekiyor. Kargaşadan bıkmadı, kargaşa bitmeli. Birbirimizin kimliklerini ve inançlarını sorgulamaya başladık. Birbirimizin yaşam biçimini sorgulamaya başladık. Bu yanlış değil. Herkesin inancı, kimliği başımızın üstündedir. Herkese saygı duymalıyız. Biz komşunun külüne muhtaç olan bir huydan geliyoruz. Biz bir gelenekten geliyoruz. Şimdi komşuyu komşuya düşman ettiler. Barışacağım… Senin görevin insanları ikna etmek, sandığa götürmek ve oy kullandırmak. Dolayısıyla bunu yaptığınızda en büyük işi yapmış olacaksınız.

HAKIN, ADALETİN OLDUĞU YERDE BAY OLACAKTIR. KEMAL: Belediye başkanlarımız çok büyük başarılara imza attılar, çalışıyorlar. Onlar hakkında çok şey söylendi. ‘Sosyal yardımlar kesilecek’ denildi ama kesilmedi. ‘Kılıçdaroğlu’na oy vermeyin, verirse sosyal yardımlar kesilir’ Hayır efendim. Çetenin beş kasırgası kesilir, sosyal yardımlar devam eder. Devletin parası, fakirin parası; Sen vereceksin, onlar hortumlayacak. Kemal Bey izleyecek. Yemezler, yemezler. Adaletin olduğu yerde Kemal Bey de orada olacaktır. Merak etme. Gerçeğin, hukukun ve adaletin gelmesi bize bağlıdır. Çalışırsak bu olur. 24 saat çalışıyoruz. Birlikte 6 lideriz. Bu yüzden birlikte savaşacağız. Türkiye’nin yeni atılımlara, büyümeye, gelişmeye ve katma değeri yüksek eserler üretmeye ihtiyacı var. Türkiye’nin katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesine ve üretilmesine ihtiyacı var. Bunların hepsi olmak zorunda. Onlara sadece söz vermiyorum. Rüşvet alan, para işlerine karışan, yurt dışına büyükelçi atanan odur. Hepsini getireceğiz. Bir rüşvet alan, Tanrı aşkına, büyükelçi olabilir mi? İlk hafta Siyasi Ahlak Yasasını Meclis’e getireceğiz. Bu tür işleri takip eden ve malı teslim alan vekiller bulunmayacaktır. O defteri tamamen kapatacağız. Bu yüzden Kemal Bey’i istemiyorlar. ‘Gelip hortumlarımızı kesecek.’ Kim olursa olsun halkın cebine hortum bağlarsa hortumunu keserim. Merak etme.

KİMSENİN TAKİP ETMEYEN, DÜNYA İLE REKABET EDEN BİR ÜLKE OLACAĞIZ: Çanakkale aslında dünyanın en keyifli şehirlerinden biridir. Doğa mükemmeldir. Çanakkale insanı çalışkandır, fedakardır. Emeklerinin karşılığı alınmalı… Gençler neden yurtdışına çıkmak ister diye araştırdım. Gençler, ‘Bu taban fiyatla ne evim olur, ne arabam olur’ diyorlar. Merak etmeyin, güç değiştiğinde göreceksiniz. Maaşınız yüksek olacak, iyi bir gelir elde edeceksiniz, kısa sürede arabanız, belli bir sürede de eviniz olacak. Kendi ülkende çalışacaksın. Kendi ülkenizde üreteceksiniz. Kendi ülkende kazanacaksın ve Türkiye dünyayla yarışan bir ülke olacak. Birilerinin peşinden değil dünyayla yarışan bir ülke olacağız. Samandağ’dan Mersin’e kadar Akdeniz’i Akdeniz’in en büyük üretim merkezi haline getireceğiz. Orada katma değeri yüksek ürünler üretilecek. İstanbul’un nüfusu 5 yılda 2,5 milyon azalacak. Çünkü insanlar bu bölgelere gelecek. Erzurum başta olmak üzere tarım ve hayvancılık, ekonomi Bölgeler oluşturacağız. Bununla ilgili detayları birazdan görsel üzerinden sizlere aktaracağım. Göreceksiniz, Türkiye’nin bütün meselelerini biliyoruz, hepsini biliyoruz. Hepsini çözeceğiz. Bilgimiz, tecrübemiz, gücümüz var. Gücünü başkalarından değil, senden alıyoruz. Güç halkta, sizsiniz.

SOYA BİTMEMİŞ BAŞARISIZ: Bu ülkenin tüm güzelliklerine sahip çıkacağız. Doğanın yok olmasına izin vermeyeceğiz. Adalet; Sadece insanlar için değil, tüm canlılar için adalet olmalıdır. Kurt ve kuşun da hakları vardır. Biz adaleti böyle düşünüyoruz… Astsubayların meselesini biliyorum, polislerin meselesini biliyorum. Kemal Bey her şeyi bilir, hangi sorunun ne zaman çözüleceğini bilir. Devletin girdaplarını birilerine beşli çetelere bağlamazsanız Türkiye zengin bir ülkedir. Düşündüğünüzden daha zengin bir ülke. Aslında soya soyasını bitiremediler. Bu soygunları bitireceğiz. Merak etme hepsini keseceğim.

TÜRKİYE’NİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ:

Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarının ardından CHP’nin Çanakkale milletvekili adayları sahneye çağrıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Çanakkale Muharrem Erkek ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın sahneye çıkınca Kılıçdaroğlu; “Balıkesir ve Çanakkale’ye bakan olacak” dedi. Daha sonra adaylar İsmet Güneşhan, Özgür Ceylan, Yeşim Karadağ ve Tuğberk Güzel sahneye çağrıldı. İYİ Parti Milletvekili adayları Rıdvan Uz, Zişan Özaydın ve Cengiz Yalçın kürsüye davet edildi.

Daha sonra Millet Buluşması’nda Çanakkale Belediyesi’nin yeni hizmet binasının açılışı yapıldı.

Kaynak: ANKA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort